Az Országgyűlés napirendjén a 2010. október 3.-i választásokról szóló jelentés és az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság önálló indítványa

2010. március 07.

Budapest, 2010. március 7.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság önálló indítványának előadója Tasó László a választókerület országgyűlési képviselője részt vett a napirend Parlamenti vitájában. Az Országos Választási Bizottság jelentéseit, illetve a Közigazgatási és Igazságügyi Miniszternek a választásokkal kapcsolatos jelentéseit tárgyalta Tisztelt Ház.

A vitában a hozzászólók eltérve a napirendtől sokkal inkább a választási rendszer egészéről mondtak véleményt, és kihasználva a televíziós közvetítést a saját táboruknak üzentek. Tasó László a napirend előadója hozzászólásában a jelentésről és az önálló indítvánnyal kapcsolatban fejtette ki álláspontját, majd a 2 perces reagálásokban válaszolt az ellenzéki felvetésekre. Ezek során kiemelte, hogy az MSZP, a Jobbik és az LMP száműzné az egyéni választókerületek képviselőit a Parlamentből és csak listás képviselőket választana. A „média párttá” válás folyamatával kapcsolatban elmondta, hogy személyesen garantálja, hogy azok, akik találkoznak a választókkal, mindig megfelelő súllyal rendelkeznek a Magyar Országgyűlésben.
A napirendről az Országgyűlés a 2011. március 7.-i ülésén hoz határozatot, ahol a képviselő válaszol a vitában elhangzottakra.

A képviselő hozzászólásának szerkesztett változatát a részletekben olvashatják.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök úr!

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság 2011. február 22.-i ülésén első helyen kijelölt bizottságként megtárgyalta
– az Országos Választási Bizottságnak a helyi önkormányzati képviselők, polgármesterek és települési kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról szóló jelentését, (J/2228.
– megismerte a közigazgatási és igazságügyi miniszternek az ezzel kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról szóló jelentését, (J/2426.
– valamint az Országos Választási Bizottságnak a területi és országos kisebbségi önkormányzati képviselők, 2011. január 9.-i választásáról szóló beszámolóját., (J/2304.
Az OVB elnökének, valamint a közigazgatási és igazságügyi miniszternek a szóbeli kiegészítései megerősítették a bizottság önálló indítványainak tartalmát.
Az OVB jelentésből érdemes kiemelni, hogy 2010-ben a helyi önkormányzati képviselők, a polgármesterek, a települési kisebbségi önkormányzati képviselők választásának szabályai jelentősen változtak, de a módosítások alkalmazása nem okozott semmilyen problémát.
Érdemes azonban kihangsúlyozni, hogy a képviselők számának csökkentésével egyben teljesítettük azt a választói akaratot, mely valamennyi parlamenti párt zászlajára volt tűzve.
Az országgyűlési és az önkormányzati választások között két alkalommal, más fontos jogszabályi változások történtek ezen felül, először az eljárásjogi területen, majd a passzív választójogra vonatkozóan.
(A névjegyzék elkészítésével, a kampánycsendre és a jogorvoslati kérelmekre vonatkozóan, illetve a delegálással kapcsolatos rendelkezéseket szabályozták.)
Az előkészületek körülményei is minden tekintetben megfeleltek, így két új településsel bővülve 3.176 helyen, 8 millió 186 ezer választópolgár szerepelt a névjegyzékben, és készülhetett a demokrácia ünnepére, mert a közvetlen, és titkos, általános, és egyenlő részvétel az ország jövőjének meghatározásában, kifejezetten ünnepi alkalom.
A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy a kisebbségi választói jegyzékbe 15 %-kal többen kérték a felvételüket, és 157-tel több településen választottak kisebbségi önkormányzatot, bár ettől függetlenül a jelölő szervezetek száma ettől függetlenül csökkent.
Az ajánlószelvények gyűjtésével kapcsolatban felmerült problémára az OVB állásfoglalást tett közzé.
A 2010. július 22.-én megalakult új OVB 5 tagja mellé a parlamenti pártok delegáltak további 5 tagot, működésük zavartalan volt.
A választások alapvetően törvényes rendben zajlottak, a felmerülő, illetve húzódó problémákra a miniszteri jelentés felhívja a T. Országgyűlés figyelmét.
Ezen túl azonban megállapítást nyert az is, hogy az önkormányzati választások jogi környezete továbbra sem biztonságos, ezért folytatni kell a szabályozást.
A bizottság egyhangú szavazattal fogadta el az OVB J/2228. sz. jelentését.
A választásokkal kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról szóló J/2426. számú miniszteri jelentésben külön hangsúlyt kaptak azok a rendeletek, melyek figyelembe vették a megváltozott eljárásjogi és kodifikációs körülményeket, és beépítették a bonyolítás rendszerében.
A jelentésben olvashattuk, hogy kevesebb szervezet és kevesebb jelölt vehetett részt a választáson, és a korábban már említett változások egyértelművé tették a részvételi jogosultság szabályait.
A jelentést kísérő táblázatban olvashatunk a változásokról, számszerűen is érzékelhetjük a 4 évvel korábbi állapothoz képest bekövetkezett különbségeket.
Egyharmadával csökkent a képviselő száma, és az indulás feltételei komolyabbá és jelentőségteljesebbé tették az elnyerhető tisztségek rangját. 3.163 polgármestert, 16.902 önkormányzati képviselőt, 391 megyei képviselőt, és 33 fővárosi képviselőt választottak meg.
A részvétel 46,64 %-os volt, 3.818.523 fő járult az urnákhoz.
Jelentés kitér arra, hogy a 2010.-évi áprilisi Országgyűlési Választásokra, illetve az októberi Önkormányzati Választásokra elkülönített 10 milliárd 850 millió Ft-ból, 5 milliárd 351 millió Ft maradt utóbbira, de ebből 300 millió Ft-ot megtakarítottak.
A jelentés kitér a képviselőtestületek összetételének és a választókörzetek határainak változásából adódó szabályozásra, illetve a választópolgárok tájékoztatására.
Kiemeli, hogy az új közigazgatási informatikai rendszer segítségével minden település választási irodája első alkalommal saját maga is elvégezhette a beadott ajánlószelvények ellenőrzését.
A választások törvényes rendben és szakszerűen kerültek lebonyolításra, és lényegesen javult a választók megítélése is, a 2010. évi tavaszi választási események tükrében.
A választások kulcsszereplői a választási bizottságok közel 60.000 tagja, illetve a több mint 30.000 köztisztviselő és közalkalmazottak voltak, akik munkáját az OVB és miniszter úr is külön megköszönték jelentésükben.
A bizottság megállapította, hogy a miniszter úr eleget tett kötelezettségének, és a J/2426- sz. Jelentést egyhangú szavazattal fogadta el.

A 2011. január 9.-i területi és országos kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról szóló jelentésben az OVB többek között jelezte, hogy csökkent az elektorok száma, bár több települési kisebbségi önkormányzat került megválasztásra.
A cigány kisebbség valamennyi megyében tudott területi önkormányzatot választani, és a 4 évvel korábbiak szerint az ukrán és szlovén kisebbség most sem tudott megfelelni a törvényi feltételeknek.
A jelentés, összegzésképpen megállapítja, hogy a 2011.-évi területi és országos kisebbségi választások a jogszabályi előírásoknak megfelelően a nagy nyilvánosság mellett a törvényes rendben lezajlottak.
A bizottság egyhangú szavazattal fogadta el az OVB J/2304. sz. Jelentését.

Tisztelt Országgyűlés!
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság a H/2460-as önálló indítványában javasolja:

1. Az Országgyűlés fogadja el az Országos Választási Bizottságnak, a helyi önkormányzati képviselők, a polgármesterek, a települési kisebbségi önkormányzati képviselők 2010. október 3-i választásáról szóló J/2228. sz. jelentését.
2. A Bizottság indítványában javasolja, hogy az Országgyűlés állapítsa meg, hogy a választás a törvényes rendben zajlott le.

A Bizottság a H/2461-es számú indítványában az Országgyűlésnek javasolja:
1.  az Országgyűlés fogadja el a közigazgatási és igazságügyi miniszternek a választási eljárásról szóló 1997. évi C. tv. 153.§-ának (3) bekezdése alapján előterjesztett, a 2010. október 3-án lezajlott választások megszervezésével és lebonyolításával kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról szóló J/2426. sz. jelentését,
2. egyben állapítsa meg, hogy a választás kapcsolatos állami feladatokat maradéktalanul, rendben elvégezték.

A Bizottság a H/2459. számú indítványában javasolja:
1.  az Országgyűlés fogadja el az Országos Választási Bizottságnak a választási eljárásról szóló az 1997. évi C. törvény 115/P. § (5) bekezdés (j) pontja alapján előterjesztett, a területi és országos kisebbségi önkormányzati képviselők 2011. január 9.-i választásáról szóló J/ 2304. sz. jelentését,
2.  egyben állapítsa meg, hogy a választás törvényes rendben zajlott le.

A Bizottság mindhárom indítványának 3. pontjában javasolja:
– hogy az Országgyűlés fejezze ki köszönetét a választások megszervezésében és lebonyolításában közreműködő köztisztviselőknek és közalkalmazottaknak, a helyi és területi választási szervek, valamint az Országos Választási Bizottság tagjainak a választások törvényes és sikeres lebonyolításáért.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság önálló indítványának ismertetése után a bizottság nevében is köszönetemet fejezem ki minden közreműködőnek, aki a 2010.évi önkormányzati képviselői, polgármesteri, települési kisebbségi képviselői választásokon, valamint a 2011.-évi területi kisebbségi önkormányzati választásokon munkájával hozzájárul a zavartalan és szakszerű lebonyolításához.

Gyakorló polgármesterként tanúsítom, hogy az önkormányzati választások fontos, és kiemelt eseményei a helyi demokráciának.
A települések életében valódi ünnepet jelentenek, és a magyar választók felnőttek demokratikus alapjogaik gyakorlásához.
A tisztségviselésre vállalkozók az ünnepi alkalomhoz illően készülnek, a hivatalok, közintézmények dolgozói felkészülten végzik munkájukat.
A pártok és jelöltek delegáltjainak nagyobbik hányada a választási bizottságokban értékes munkával segíti a sikeres bonyolítást.
Lassan kinövi az ország a demokrácia gyermekbetegségeit, és a választások világából kiszorulnak a kék körömlakkos bizottsági tagok, a mobiltelefonos láncszavazók, és talán legközelebb már nem lehet átjelentkezéssel eldönteni sehol sem a választások kimenetelét.
Ne feledkezzünk el arról, hogy ez nem volt mindig így, ezért is megnyugtató, olyan jelentéseket tárgyalni, melyek a zavartalan és jogszabályszerű bonyolításról szólnak.
Legyen mindig ünnepi az esemény, és maradjon biztos pontja a helyi demokráciagyakorlásnak az önkormányzati választás, és legyen is mindig különleges súlya annak, amikor a választók közvetlenül személyre, megfogható, hús-vér emberre és nem szlogenekre, vagy csalóka ígéretekre, illetve érzelmekre játszó pártpolitikai, vagy ideológiai üzentekre szavaznak.
Az Országgyűlés őrködjön azon körülmény felett, hogy azok választhatósága minősített arányban megmaradjon, akikkel a választók a mindennapok világában találkoznak, elérhetők és számon kérhetők, és mindig tekintélyes, és meghatározó szereplői maradjanak a képviseleti demokráciának.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!