Válasz Szabó Katalin kérdéseire
Közlemény
Szabó Katalin – a Napló szerkesztőjének kérdéseiben foglaltakkal kapcsolatban
– Az elmúlt 8 év ország rombolása következtében az önkormányzatok mintegy kétharmada felélte tartalékait és a kötelezően ráterhelt állami feladatok ellátásába lassan belerokkan. A központi költségvetésből kapott oktatási normatíva általában 47-59 % között fedezi a valóságos kiadásokat, ezért az önkormányzatok, közöttük Nyíradony is, a lerombolt magyar gazdaság gyenge teljesítőképességéből adódóan, csökkenő adóbevételei miatt, szűkíteni kényszerül az intézményi költségvetéseket.
Nyíradony város önkormányzatának intézményei közül a polgármesteri hivatalban, a gyámhivatalban, az okmányirodában, a művelődési és információs házban, a könyvtárban, a szociális gondozási központ minden szervezeti egységében, az intézménygondnokságnál, a vagyonkezelő szervezet minden egységében, a létszámleépítés elkerülése érdekében szolidaritásból, 2010-ben 36 órás munkarendben és ezzel arányos bérezés szerint dolgoztunk. Ezzel mintegy 24 dolgozó, családfenntartó munkaviszonya maradt meg. Oktatási intézményeink ezzel a lehetőséggel 2010-ben nem éltek, akkor a létszámleépítés mellett döntöttek.
Az önkormányzat költségvetési koncepcióját a tárgyévet megelőző év november 30.-áig fogadja el, költségvetését a tárgyév, jelen esetben 2011. február 15-ig kell a képviselő-testület elé terjeszteni a polgármestereknek.
Nyíradonyban az egyhangú szavazattal elfogadott koncepció szerint fordított intézményi tervezés lett jóváhagyva, miszerint a feladatellátáshoz kapcsolódó összes bevétel + 10 % mértékű önkormányzati támogatás adja a tárgyévi összes bevételt. A kiadásokat pedig úgy kell megtervezni, hogy először az épületek rezsiköltsége (fűtési kiadások, áramfogyasztás, víz-szennyvízszolgáltatás költségei stb.), illetve a legszükségesebb dologi kiadások kerülnek beállításra (étkeztetés költségei stb.), és a fennmaradó összeg tervezhető személyi jellegű kiadásokra. Az önkormányzat képviselőtestülete, vagy a polgármestere ennek értelmében nem kötelezhet senkit, semmiféle lemondásra, csak az intézményi költségvetési főösszeget határozhatja meg, annak végrehajtása az elfogadott pedagógiai program alapján az intézményvezetés feladata és felelőssége.
A kötelező feladatokat ellátó intézmények költségvetésének végleges számadatai, a személyi jellegű és a hozzá kapcsolódó, valamint a dologi kiadások, illetve ezekkel kiegészülve az önkormányzat tárgyévi költségvetése várhatóan február végén, március elején kerül elfogadásra.
A működésképesség megtartása, a kötelező feladatok ellátása, a megkezdett beruházások befejezése elsődleges tervezési szempont. Az induló beruházások finanszírozása után az önként vállalt feladataink ellátása, a közigazgatási területen élők életkörülményeinek javítása, a helyi gazdaság megerősítéséhez szükséges adó és infrastrukturális környezet fejlesztése, és fiataljaink megtartása, életkezdésének segítése a fontossági sorrendben következő kiemelt feladatunk.
További feladatainkkal összhangban a város kulturális és sportéletének fejlesztése, a szabadidő hasznos eltöltéséhez szükséges színterek fenntartása és fejlesztése ugyancsak prioritás költségvetésünkben.
A véglegesített számok előtt, a finanszírozási körülmények pontosítása, és a források biztosítása ad lehetőséget arra, hogy további, a költségvetést érintő kérdéseire érdemben választ tudjak adni.
Az önkormányzat kiemelt célja, hogy továbbra is munkalehetősége legyen az intézményrendszerben foglalkoztatottaknak, ezért a működőképesség és a szolgáltatások folyamatos biztosításának érdekében mindazon szükséges feladat-ellátási, és szervezési lépéseket megteszi, melyekkel előzőeket elősegítheti.
– Kérésére külön tájékoztatom, hogy Nyíradony város önkormányzatának oktatási intézményeiben 1.072 diák tanul, és a technikai személyzeten kívül 79 pedagógus látja el az oktatási feladatokat.
Nyíradony, 2011-01-20 16,47
Tisztelettel
Tasó László s.k.
Nyíradony polgármestere
országgyűlési képviselő