A végleges döntés előtt

2011. május 10.

A korábbi, előzetes Szándéknyilatkozat alapján világossá vált, hogy az igény lényegesen nagyobb az egyházi fenntartású iskolára, mint két osztálynak megfelelő tanulói létszám. Mindössze 51 szülő jelezte, hogy nem kívánja egyházi fenntartású iskolába járatni gyermekét. A nem nyilatkozók szándékát nem ismerjük, de most arra is szükség van, mert ez határozza meg a kialakítandó iskolák szerkezetét, az induló osztályokat. Megismerve a szülők felé megfogalmazott egyértelmű elvárásokat, amennyiben az előzetesnél kevesebben jelzik beíratási szándékukat, akkor ahhoz igazítjuk az egyházi és az önkormányzati iskolák szerkezetét. 
Ha hasonló arányban, netán többen jelzik beíratási szándékukat, akkor felvételi eljárás keretében történik meg az évfolyamonkénti osztályok kialakítása. Az egyházmegye képviselőivel történt tárgyalásaink során egyetértés volt abban is, hogy nem lehet olyan felvételi szempontrendszert kialakítani, melynek „csak annyi gyerek felel meg, amennyi két osztályban elfér”. Két osztály indítása esetén legfeljebb 400-420 diákot vehet fel a fenntartó, és a „spontán” kiválasztás óriási károkat okozhat családok, gyermekek, illetve a város közösségének életében. 

A tehetséggondozás érdekében, hogy legyen lehetősége a jobb képességű, tehetségesebb, és szorgalmasabb gyermekeknek a fejlődésre, évfolyamonként mindenképpen kialakításra kerül egy osztályban az emelt szintű ének-zene oktatás, mondhatjuk úgy is, hogy kvázi „művészeti tagozat”, valamint egy osztályban az emelt szintű testnevelés, mondhatjuk úgy is, hogy kvázi „sport-tagozat”.
Amennyiben többen jelentkeznek be az egyházi fenntartású iskolába, mint ahányan ebben a két osztályban elhelyezhetők, akkor hagyományos oktatási program szerint, indul egy harmadik osztály is az egyházi fenntartású intézményben.
Akik semmilyen körülmények között nem íratják be egyházi fenntartású intézménybe gyermekeiket, azok számára a létszámuktól függően, a közigazgatási területen belül biztosítja az önkormányzat az általános iskolai oktatást.

A szülőknek írt levélen túl a pedagógusoknak és a technikai dolgozóknak is nyilatkozniuk kell szándékukról, hogy elfogadják-e a város honlapján www.nyiradony.hu megtalálható Etikai Kódexben foglaltakat, és dolgoznának-e az egyházi fenntartású intézményben. Nyilatkozatukat, személyiségi jogaik védelme és tiszteletben tartása érdekében, zárt borítékban a Polgármesteri Hivatal titkárságán kell leadni.
Az egyházi fenntartású óvodai nevelésre jelentkező igényeket annak függvényében kezeljük, hogy miként alakul az iskolai beiratkozás. Amennyiben 3 egyházi fenntartású iskolai osztály lesz, úgy az óvodai nevelést is hozzáigazítjuk. Kevesebb jelentkezés, vagyis 2 iskolai osztály (ének-zene + sport) indulása esetén ugyancsak 2 óvodai csoport indulhat egyházi fenntartású intézményben, és erre az esetre az egykori Szőllősi családnak biztosított Jókai utcai önkormányzati bérlakást alakítjuk ki, illetve adjuk át.

A város életében kiemelt fontosságú döntések előtt állunk, és el akarjuk kerülni a nehezen korrigálható, vagy feszültséget generáló lépéseket. Az önkormányzatnak körültekintően, lehetőleg valamennyi számottevő szempont mérlegelése után kell végleges döntést hozni, természetesen egyeztetett, konszenzuson alapon létrejövő megállapodások keretében.
Azonban az első mindig a gyermek, a jövő nemzedéke, a családok biztonsága,
a közösségek és az itt élők nyugalma.

Ezért a döntéseknek találkozniuk kell a közösség akaratával, és szándékával, tükrözniük kell a közigazgatási területén élő lakosság értékrendjét, és erősítenie kell a város megtartó képességét.
A képviselőtestület nem adhatja tovább az oktatással kapcsolatos kötelező önkormányzati feladatából adódó felelősségét, az egyházmegye 5 évre, csak a feladat ellátását vállalhatja át valamilyen részben, illetve mértékben.
Reményeim szerint a legkisebb időtartamtól lényegesen hosszabb ideig lesz lehetősége önkormányzatunknak a görög katolikus egyházmegyével együttműködni, és ennek eredményeként átalakul, felfrissül az oktatás, és a közösségünk is új útra lép. 

Ez az út jelentheti a jótékony változást, az erkölcsi, morális, szellemi és közösségi felemelkedést, mely alapja társadalom és a gazdaság, talán egész életünk megújulásának is.

Adja Isten, hogy így legyen.

Tasó László
polgármester

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!