Észak-alföldi Ivóvízminőség Javító Program Nyíradonyban

2011. november 20.
Nyíradony városában adták át az ország első olyan nagy kapacitású biológiai ammónium mentesítési technológiával működő ivóvízellátó művét, amely megfelel az uniós vízminőségi követelmények minden paraméterének

Az Észak-alföldi Ivóvízminőség Javító Program célja, hogy a régióban a lakosság számára megfelelő minőségű vizet tudjanak biztosítani kémiai, fizikai és mikrobiológiai szempontból egyaránt. Ennek értelmében új víztisztítási technológiát kellett építeni, valamint az elosztó hálózatot korszerűsíteni.

Az Aquaprofit-Zenon Konzorcium által kiépített technológia vegyszer-felhasználása minimális, így nem keletkeznek káros melléktermékek. Az új vízmű másik nagy előnye, hogy nem pazarló, rendkívül környezetbarát megoldást kínál, mivel a technológiai hulladékvíz mennyisége az átlagosnak számító 20 százalékhoz képest 10 százalékos szint alatt tartható.

Hajdú-Bihar megyében 8 település sikerrel pályázott: Nyíradony, Hajdúnánás, Ebes, Pocsaj, Esztár, Mezősas, Darvas, Csökmő. A forrás 90%-át az EU biztosította az önkormányzatoknak 10 % önerő kellett. Nyíradonyban a beruházás összértéke 317 millió forint volt melyből a vízmű rekonstrukció közel 160 millió forintba a hálózat rekonstrukció 157 millió forintba került.

Az új létesítményt Tasó László, országgyűlési képviselő, Nyíradony város polgármestere, Kondásné Erdei Mária alpolgármester adta át. Az átadó ünnepségen többek között jelen volt Udud Péter a kivitelező Aquaprofit Zrt vezérigazgatója,  Dalanics László a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft ügyvezetője.

A beruházás szakmai ismertetését Gólya Zoltán, a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft Vízmű ágazat vezetője tartotta meg, melyet a részletekben közöljük.

A rendezvény képes beszámolója a fotógalériában megtalálható.

 eszak-alfoldi-ivovizminoseg-javito-program-nyiradonyban
A településen a kivitelezés a hálózat rekonstrukcióval történt, melyet két ütemre lehet bontani.

Az első ütem 2008. őszén kezdődött és 2009. augusztusában fejeződött be. 3,9 km azbeszt cement gerincvezetéket cseréltek ki KPE műanyag csőre, bekötő vezetékkel, főcsappal együtt. Kialakításra került 10 db mosató akna, 56 db tolózárat cseréltek, valamint beépítettek 26 db. NA 80 föld feletti tűzcsapot.

A második ütem 2010. márciusában kezdődött és 2010. októberben fejeződött be. Közel 8,2 km azbeszt cement gerincvezetéket cseréltek ki KPE műanyag csőre, bekötő vezetékkel, főcsappal együtt. 40 db. új NA 80 föld feletti tűzcsap is kialakításra került. A hálózatrekonstrukció során 21 utcában a fogyasztókig teljesen új hálózatot sikerült megvalósítani.

A vízmű rekonstrukció építési munkái 2009. májusában kezdődtek. A technológia lényege a nyersvízben lévő vas, mangán, arzén, ammónia eltávolítása.

A technológia megkövetelte a 4db. mélyfúrású kút felújítását, az udvartéri vezetékek cseréjét, medencék korszerűsítését, új hálózati szivattyúk beépítését, vegyszerhelység kialakítását. A vízmű kapacitása 1800 m3/nap lett, ami a jelenlegi és a távlati vízigényeket kielégíti.

A technológia röviden:

A nyersvíz a technológia elején egy légtelítőbe jut ahol oxigénnel keveredve kerül rá az ammónia mentesítő szűrőkre. A 3 db. ammóniamentesítő végzi az ammónia nitrifikációját, majd a víz tovább haladva egy UV csírátlanítón keresztül megy a 3 db. vas-mangántalanító szűrőre. Itt adagoljuk a kálium permanganátot és a vas III. szulfátot. Ezeken a szűrőkön tudjuk az arzént is kiszűrni. A szűrőkről pedig utóklórozás után kerül a  már tiszta víz a térszíni tározókba ahonnan a hálózati szivattyúk juttatják a vizet a hálózatba és a víztoronyba. A technológia teljesen automatizált,  melyet egy PLC irányít és egy számítógép segítségével mindent nyomon tudunk követni, illetve be tudunk avatkozni.

A hálózat és a vízmű rekonstrukcióval a víz minősége teljes mértékben megfelel a 201/2001 (X.25) kormányrendeletben leírtaknak.

Összes videó megtekintése
Friss hírek: