Új választási rend 2014-ben

2014. január 21.

EGYSZERŰBB, IGAZSÁGOSABB, A VÁLASZTÁSOK TISZTASÁGÁT SZOLGÁLÓ ELJÁRÁSI SZABÁLYOK SZERINT VÁLASZTHATJUK MEG ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐINKET 2014 ÁPRILIS 06-ÁN.

Dr. Áder János Magyarország Köztársasági Elnöke az Alaptörvényben és a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvényben meghatározott előírások szerint 2014. április hó 06. napjára tűzte ki az országgyűlési választások időpontját.

A választáson egyszerűbb átláthatóbb és igazságosabb új eljárási szabályok szerint szavazhatnak a választópolgárok. Az eddigi két forduló helyett csak egyfordulós lesz a parlamenti választás. Azzal is egyszerűsödik a választási rendszer, hogy megszűnik a megyei lista, így két lista helyett az új rendszerben egy listára lehet szavazni és a választókörzet mellett csak egy listáról lehet képviselői helyhez jutni a Parlamentben. A választók tehát két szavazólapot kapnak, amelyből az egyikkel az egyéni választókörzet képviselőjére a másikkal pedig pártlistára szavazhatnak.

Az új választási rendszerben megoldódott a választókerületek arányosságának évtizedek óta igazságtalanságot eredményező kérdése. A választás egyik legfontosabb alapelve az egy ember-egy szavazat elve, illetve ebből következik, hogy minden szavazatnak ugyanannyit kell érnie. A választókerületek határait eddig egy minisztertanácsi rendelet határozta meg, és az évek során olyan aránytalanságok alakultak ki, ami nagyban veszélyeztette a választások demokratikus voltát.
Az új választási eljárási törvény az esélyegyenlőség jegyében született. Mind a vakok számára (pl.: braille-írásos szavazócédulák) mind pedig a mozgáskorlátozottak számára (minden választókörzetben kell legalább egy akadálymentesített szavazókör) könnyebb lesz szavazni és a következő Parlamentben már a nemzetiségek választott képviselői és szószólói is helyet foglalhatnak majd.

Választójoggal rendelkezik minden nagykorú magyar állampolgár, éljen akár határainkon innen, akár azon túl, azaz lehetősége van arra, hogy beleszólhasson az ország ügyeinek intézésébe. A választójog tehát az új szabályok szerint már nem kötött magyarországi lakóhelyhez.

Egy központi névjegyzék készül, amely nyilvántartja a magyarországi lakóhellyel rendelkező választókat, a nemzetiségi választókat és a külhoni választókat. Ez alapján kerül összeállításra a levélben szavazók és a szavazóköri választók névjegyzéke. A névjegyzékbe való felvételről a választópolgárok értesítést kapnak.

A magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgáregy egyéni választókerületi jelöltre és egy országos listára (pártlista) szavazhat.A magyarországi lakóhellyel rendelkező, névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgáregy egyéni választókerületi jelöltre ésnemzetiségének listájára, ennek hiányában egy pártlistára szavazhat. A nemzetiségi névjegyzékbe való regisztráció folyamata 2014. január 1-től indult meg. A határainkon túl élő magyarországi lakóhellyel nem rendelkezőregisztrált választópolgár csak az országos listára (pártlista) adhatja le szavazatát.

A Kormány tartotta magát ígéretéhez és 386 helyett 199 fősre csökkentette a parlamenti képviselők számát. Mindezekre figyelemmel 106 egyéni választókerületi jelöltet választhatunk, az országos listás mandátumok száma pedig 93. Az egyéni választókerületben az a jelölt lesz országgyűlési képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta. Nincs érvényességi és eredményességi küszöb.

A pártlistára leadott szavazatok esetében viszont megmaradt a minimum eredményességi küszöb meghatározása az új választójogi törvényben is, az alábbiak szerint:

Korábban kopogtatócédulát és ajánlószelvényt kaptak a választók, és ez utóbbin keresztül ajánlhattak képviselőjelöltet. Az ajánlószelvényekkel rengeteg visszaélés volt az eddigi összes választáson. Az új rendszerben a népszavazási kezdeményezések körében már jól bevált módszerhez hasonlóan ajánlóíven lehet majd ajánlásokat gyűjteni, amely sokkal biztonságosabb a személyes adatok szempontjából és kevesebb visszaélésre ad okot. A képviselő-jelölteknek minimum 500 támogató ajánlást kell összegyűjteniük. Egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat, de egy jelöltet csak egyszer ajánlhat.

Az új választójogi törvény a korábbiaktól eltérően szabta át a kampánnyal kapcsolatos szabályokat. A választási kampány a szavazás napját megelőző 50. napon kezdődik és a szavazás befejezéséig tart. Fontos, hogy nincs kampánycsend, azonban választási kampánytevékenység a szavazóhelyiségek bejáratától számított 150 méteres távolságon belül – közterületen – a szavazás napján nem folytatható.

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!