A Parlament elfogadta a 2012. évi költségvetés főbb számait.

2011. november 30.

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): 

Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! 

A 4864. számú előterjesztés a demokratikus állami berendezkedés legstabilabb szervezetének megerősítésére szolgál. Kedvem lenne egyébként foglalkozni a vitában elhangzottakkal, de engedjék meg, hogy néhány szót inkább arról beszéljek, ami mögöttünk van, ami 21 éve történt. Hozzá kell azonnal tennünk azt, hogy személy szerint minden polgármester kollégámnak és képviselőnek megköszönöm azt, hogy 21 éven keresztül állták a sarat, és munkájukkal, vállalásaikkal megvédték a településeket az elnéptelenedéstől, megvédték a településeket, a községeket az elsorvadástól. Nagyon sok veszélyen keresztül vezet az út egy sikeres önkormányzatisághoz, azt gondolom, hogy ez a veszély 21 év alatt egyre inkább erősödött. Nem volt alkalom egyszer sem, hogy ezzel igazából szembenézzünk, bár mindenki mondta, hogy meg kell változtatni az önkormányzati törvényt.

Most, amikor a vitához hozzákezdtünk, hallottuk, hogy nagyon gyorsan tesszük ezt, nagyon sürgős lett, nem kéne ennyire kapkodni vele. Azt gondolom, hogy azok, akik szenvednek mindennap az önkormányzati világban, azoknak nem korai és nem kapkodás, hiszen várnak arra, hogy megváltozhasson. Meg kell változtatni azt a rendszert, ami működtette az eddigi fölállást. Azt gondolom, ki kell mondani most, ebben a törvényben, illetve majd a végleges változatában, hogy mi az, amit az állam garantál minden településen, mi az, amit elvárhatnak az államtól, és az állam mit vár ezért cserébe. Ezt a vitát le kell itt folytatnunk, majd végül meg kell állapodnunk.

Nem számítunk arra, hogy az ellenzéki padsorokban lesz majd támogató szavazat. De nem is gondoljuk azt, hogy szükséges. Azt gondolom, hogy a frakciószövetség 76 polgármestere elegendő erő ahhoz, hogy azt mondhassuk, tapasztalatokkal a hátunk mögött próbáljuk átalakítani úgy a rendszert, hogy az a lehető legkevésbé rossz, illetve a lehető legjobb legyen. Biztos vagyok benne, hogy nagyon sok polgármester nem azon a véleményen van, mint amit az korábbiakban az ellenzéki padsorokból hallottunk. Én magam megvizsgáltam, hogy mit szólnak hozzá a választókerületi településeken élő polgármesterek és az ott lakók. Képzeljék el, már keresik az együttműködés lehetőségét. Azt keresik, hogy hogyan hoznak majd létre közös önkormányzati hivatalt azok, akiknek nem lesz lehetőségük önállóan működtetni önkormányzati hivatalt.

Még valamit pontosítsunk: minden településen lesz önkormányzati hivatal. Tehát aki erről másképpen beszél, az nem mond igazat. Mindenhol lesz, a közös fenntartás egészen más, az speciális szabályok alapján jön majd létre. Ami viszont nagyon fontos, hogy egy olyan rendszert kell újra megerősítsünk, amely biztosítja Magyarország demokratikus működését. Ne feledkezzünk el róla, hogy a törvényeket mi hozzuk a parlamentben, de azok végrehajtása nagy számban a helyi szinteken valósul meg. A helyi önkormányzati szinteken kell lefordítani mindennapi szintre és mindennapi világra szólóan a törvényeket.

Azt gondolom, hogy ma Magyarországon a változásra megérett törvények közül elsőként ezt lehet kiemelni. Lehet, hogy lesznek benne olyan intézkedések, amelyek az első körben nem vezetnek jóra, talán nem sikerülnek teljes egészében jól. De abban biztos vagyok, hogy bármikor, bármilyen helyzetben ez a frakciószövetség képes arra, hogy korrigálja esetlegesen azt, amit az első körben nem talált el jól. Viszont azt hozzá kell tenni, hogy akik most nyakló nélkül szidják és átkozzák az előterjesztőket és a frakciószövetséget, azok nagy százalékban semmilyen tapasztalattal nem rendelkeznek. Nem bántó szándékkal mondom, de nagyon kevés ellenzéki képviselő volt szemtől szembe esetlegesen fogadóórán települési lakosokkal, és nagyon kevesen voltak véleményem szerint, amikor dönteni kellett valamilyen helyi ügyben. Hátha lesz lehetőségük később ebbe beavatkozni vagy becsatlakozni, de most még nincsenek ezzel felvértezve. Azt gondolom, hogy a mi előterjesztésünk, amelyben nyilvánvalóan van korrigálnivaló, és lesz is majd benne változtatás, ki fogja állni a próbát.

Nem hiszem, hogy a polgármesterek világában is akkora törést jelentene a törvény végrehajtása, mint amiről most alkalmanként levelekben vagy cikkekben olvashatunk. Teljesen biztos vagyok benne, hogy minden polgármester érdekelt abban, hogy a településén a lehető legtöbbet hozza ki a helyi emberek számára, leginkább legyen képes arra, hogy javítsa az életkörülményeket, viszont minden polgármester megérti azt, hogy vannak határok, amelyek a teljesítőképességet jelentik, és annak figyelembevétele nélkül nem lehet hosszú távon normálisan üzemeltetni, működtetni, fenntartani településeket. Azt gondolom, hogy az önkormányzati törvény, amely most előttünk fekszik, azokkal a javításokkal és korrekciókkal, amelyekre készülünk, amelyekre van szándékunk, ki fogja állni az idő próbáját.

Biztos vagyok benne, hogy amikor majd lecseng a politikai vita időszaka, és elmennek majd az ellenzéki padsorokban ülők is a településekre, és bekopognak, de nem olyan szándékkal, hogy tesznek egy feljelentést, mint általában, nem olyan szándékkal, hogy egy tüntetést szerveznek meg, mondjuk, a 39 évesen nyugdíjba vonult rendőrökkel, hanem csak tájékozódni, látogatóba mennek, akkor majd visszaigazolva hallják azt, hogy amit most mi területfejlesztésként kijavítva el fogunk fogadni, az szolgálni fogja a magyar önkormányzati világ elvét és minden ember javát. Köszönöm szépen.

 

Összes videó megtekintése
Friss hírek: