Megalakult Hajdú-Bihar megye első EGTC-je Nyíradonyban

2012. április 05.

Délen a Bánátsági településekkel hoztak létre korábban egy határokon átnyúló társulást a csongrádi és békésmegyei települések, de nem indult el a működésük. Néhány hónapja Vállalj és Nagykároly egy etnikai alapú területi társulást hozták létre, melynek szabályszerűségét a romániai hatóságok megkifogásolták.

A megyében Tasó László elsőként próbálta összehozni az általa felvázolt Alföld- Erdély Gazdasági Térséget lefedő, 4 magyar és 4 román megyét magában foglaló EGTC-t, de a megyeszékhelyek nem tudtak megállapodni. Később az Észak Alföld – Észak Erdély Európai Területi Társulás Debrecen – Nagyvárad – Nyíregyháza – Szatmárnémeti bástyákkal rendelkező szervezet létrehozását próbálta megszervezni, de a megyeszékhelyek vezetői nem voltak képesek az együttműködésre.
2009-ben jó esély látszott arra, hogy a szerveződés elindul, de számos egyeztetés után sem tudott Debrecen és Nagyvárad megegyezni. Ettől kezdődően indult el a gazdasági térség motorjait is magába foglaló, de nélkülük alakuló új szervezet létrehozásának előkészülete.
2010-ben sikeres HURO (Magyar – Román Interregionális Határmenti Együttműködések pályázati lehetőségei) pályázaton Újfehértó. Nyíradony, Székelyhíd és Kiskereki támogatást nyertek az Érték – Határ projekt végrehajtására, melynek végén célként jelölték meg az európai területi társulás létrehozását.

A működőképes gazdasági térség kívánalmainak megfelelően vizsgálták meg a határ két oldalán elhelyezkedő települések által megfogható térségeket, így végül 4 romániai és 4 magyar település által lehatárolt térséget jelöltek meg az alapításhoz. Nagykároly, Érmihályfalva, Székelyhíd, Kiskereki a romániai oldalról, Újfehértó, Hajdúhadház, Nyíradony, és Újfehértó a magyar oldalról lettek alapítói a társulásnak. A cél minél több település bevonása a térségi program kidolgozásába, mely „leader elven” a közösség tagjaira bízza a fejlesztés irányait, és odaadja hozzá a forrásokat. Évente közel 80 milliárd Ft-ot nem használtak fel az uniós forrásokból a határmenti települések, mely komoly hibának és az együttműködési készség hiányának tudható be.

Az alakuló ülésen a társulás elnökének 5 évre Tasó Lászlót, Nyíradony polgármesterét, alelnökének Béres Csabát Székelyhíd polgármesterét választották. A társulás igazgatója Csetneki Tímea Tünde, szatmárnémeti lakos lett, a Felügyelő Bizottság elnöke Kovács Jenő Nagykároly, Kovács Zoltán Érmihályfalva, és Bakó István Derecske polgármestere lett.
A társulás irodája a nyíradonyi Városházán lesz kialakítva, később a korábbi könyvtár (ÖNO) helyére kerül.

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!