Szent István Király és az Új Kenyér Ünnepe

2014. augusztus 19.

Augusztus 19-én délután testvérvárosi kapcsolatokat megjelölő Emléktábla avatással kezdődött a Szent István Napi Ünnepség Nyíradonyban. Az Emléktábla a Városházát és a művelődési házat összekötő galéria bejáratánál lett elhelyezve, mely azt hivatott hirdetni, hogy 2013. óta hivatalosan is sor került a testvér-települési megállapodás aláírására a németországi Amt Nennhausen és Nyíradony Városa között.

Szent István Király és az Új Kenyér ÜnnepeAz emléktáblát felavatta Brigitte Noel polgármesterasszony, Christine Hewelt a testvér-kapcsolat kezdeményezője, valamint Sztancs Tibor, a helyi képviselő-testület és Tasi Sándor a megyei önkormányzat képviselője.
Az Emléktábla avatása után az Árpád téren található Korona felajánlása című emlékmű talapzatán koszorúzásra került sor, majd az ünneplők felvonultak a Nemzeti Emlékhelyhez.
Kondásné Erdei Mária megbízott polgármesterasszony ünnepi beszédében az új kenyér ünnepének eredetéről beszélt, s zárszavában hangsúlyozta:
„ a kenyér ünnepe nem ezen az egy napon tart, hanem az év minden napján: legyen gazdag vagy szegény, tudja, hogy a kenyér szimbóluma emberi létünknek, erőnknek, megmaradásunknak.

A történelmi egyházak kenyérszentelése után a Kisliget Néptáncegyüttes szigetközi táncot adott elő. A jó hangulatot fokozandó csapra verték a német testvérküldöttség által ajándékba hozott söröshordót is.

A Nemzeti Emlékhely új szobrának leleplezése előtt Tasó László, az NFM infrastruktúráért felelős államtitkárának ünnepi gondolatai hallgatta meg a kitartó szép számú közönség. A választókerület országgyűlési képviselője beszédében kiemelte, a megmaradás útját választotta első Szent Királyunk, aki kereszténység sziklájára építette országát. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, amikor a kijelölt úton haladtunk, akkor mindig nagy dolgokra voltunk képesek, de ha erővel letérítettek bennünket, azért nagyon nagy árat kellett fizetnünk, ezért soha nem szabad letérni az útról.

Államalapító István Király mellszobrát az államtitkár és polgármesteri munkáját átvevő alpolgármester együtt avatták fel. A szobor Juha Richárd újabb műve, a Szent Koronával ábrázolja az államalapítót.
Az ünnepség a Szózat közös éneklésével zárult, melynek végén megérkezett a lengyel tánccsoport tagjai, akik másnap a Debreceni Virágkarneválra hangoltak kései fellépésükkel. A fergeteges műsort a közönség óriási tapssal jutalmazta.

Összes videó megtekintése
Friss hírek: