Új együttműködési lehetőségekről is tárgyaltak a határ menti önkormányzatok képviselői

2014. január 23.

Infrastruktúra és a gazdaság fellendülését támogatnák a határ menti képviselők

Szombaton Nyíradonyban találkoztak határon túli polgármesterek, megyei önkormányzati képviselők, egyházak képviselői és parlamenti képviselők. A vendégeket Tasó László fogadta, a rendezvény délelőtt egy „foci” tornával debütált, délután pedig a partnerek megbeszélést folytattak a fejlesztési lehetőségekről.

A délutáni találkozón a Nyíradonyi Városfejlesztő Kft. és az Európa-kapu Európai Területi Társulás (ETT) vezetői is részt vettek. A megbeszélés egyik legfontosabb napirendje a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Területi Együttműködési Programban való közös együttműködés volt. A beszélgetésekből kiderült, hogy az Operatív Program még nem készült el, tehát nem igazán biztos még melyek lesznek majd a pályázható prioritások.

A magyar és román partnerek is elmondták, hogy a fejlesztés és együttműködés egyik alappillére kell, hogy legyen a közös infrastruktúra fejlesztés. Tasó László, Nyíradony Város Polgármestere, Országgyűlési Képviselő, az Európa-kapu ETT elnöke hangsúlyozta, hogy a térségnek összekötő, jó minőségű utakra van szüksége, tehát az infrastruktúra prioritás keretében az útinfrastruktúra megerősítése egyik legfontosabb célkitűzése kell legyen a partnereknek. Viszont megemlítette, hogy nem kell elfelejteni az üzleti infrastruktúrák támogatását, a térségi gazdaságfejlesztés és a KKV-k támogatását is.
A megbeszélésen szóba kerültek a civil szervezetek és egyházak szerepe az együttműködési programokban. A határon túli egyházak képviselői említést tettek a megvalósított közös projektekről, beszéltek az elért eredményekről: egyházi infrastruktúra pályázatok, konferenciák, találkozók szervezéséről, stb.

A civil együttműködés, a közösségépítő projektek szerepéről beszélt dr.Kres Tímea is, az Európa-kapu ETT igazgatója, aki elmondta, hogy az intézmény amit közösen Tasó Lászlóval vezet jelenleg 35 határ menti tagtelepüléssel (18 magyarországi és 17 romániai) rendelkezik és kész stratégiával és fejlesztési pályázatokkal várják az új kiírást, mely a 2014-2020-s időszakban számos új lehetőséget nyújt majd a partner önkormányzatoknak. Továbbá, megemlítette, hogy nem csak a magyar-román határ menti Programból szeretnének pályázni, hiszen a Duna Stratégia Operatív Program olyan lehetőségeket nyújt, mint például egy Kárpát-medencei Civil Klaszter létrehozása. Ebben a pályázatban az Érmelléki, Vajdasági, Horvátországi, Kárpátaljai és Felvidéki civil partnerszervezeteikkel fognak pályázni.

(foto: dehir.hu)

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!