Újraindulhat a forinthitelezés

2013. április 08.

Rendkívüli javaslatot tett dr. Matolcsy György, melynek az elkövetkező évekre alapvető befolyása lesz. 
A gazdaság élénkítése érdekében az MNB-elnök egyebek mellett bejelentette: – a jegybank elindítja a Növekedési Hitel Programot, melynek keretében a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) olcsó forinthitelhez jutnak, részben a devizahitelek kiváltására, továbbá, csökkentik a jegybanki kötvényállományt és a devizatartalékot is, a kétéves fedezett hiteltendert pedig felfüggesztik.

A jegybank elindítja az ún. Növekedési Hitel Programot, amelynek "ihletője" a Bank of England "Funding for Lending" programja volt. A hazai kkv-k nehezen és drágán jutnak hitelhez, így a jegybank által most előterjesztett program a hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások számára nyújt többfajta segítséget.

Az intézkedések lényege a következő:

– 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeret nyújtanak fejlesztési forgóeszköz-célokra és EU-pályázatok önerejére. Ezt a jegybank 0 százalékos kamattal nyújtja a kereskedelmi bankoknak, amire a bankok maximum 2 százalékos kamatot tehetnek rá, vagyis a vállalatok legfeljebb 2 százalékkal kamatozó hitelhez juthatnak.
 
 A program a mai vállalati hitelállományt 4, a kkv-hitelállomány 7 százalékkal bővítheti. A hitelt új hitelként, korábbi hitel megújítására és korábbi hitel kiváltására lehet felvenni.
A hitel idő-szabatos: június 1-től 3 hónapig lehet igényelni. A 3 hónap elteltével a monetáris áttekinti a programot és dönt az esetleges hosszabbításról. 
Az MNB szerint a jegybanknál jelentkező többletköltséget a program további eleme, a bankoknál jelentkező kisebb hasznot pedig az adósok kisebb kamatteherből adódó javuló fizetési képessége ellensúlyozza. Az intézkedés alapvetően a kkv-k devizahiteleinek kiváltását támogatja olcsó forinthitellel. 
A devizahitel-kiváltással versenyképessé válnak a kkv-k és természetesen javul a hitel-visszafizetési arány.

Rogán Antal a csütörtöki sajtótájékoztatón rávilágított a pénzintézetek az anyaországaikban olcsón felvett devizát átlagosan 4-4,5 százalékos kamatfelárral adták tovább a magyar vállalkozásoknak, miközben az árfolyamkockázatot teljes mértékben az ügyfelekre hárították. A 2008-as hitelválság kezdete óta egyre több forrást vontak ki a magyar gazdaságból, „azaz hazavitték a pénzt”. Mint mondta: – 2012-ben közel 3000 milliárd forint volt a forráskivonás mértéke. 

Az MNB döntésével újraindulhat a hitelezés, csökkenhet a devizakitettség, és egy éven belül jelentősen javulhat a magyar vállalkozások finanszírozása.

Sz. Edina
 

Összes videó megtekintése
Friss hírek:
Nincs aktuális hír!